Тироидна жлезда „контролор“на човечкиот организам

СИМПТОМИ ЗА ЗАБОЛЕНА ТИРОИДА

Дали сте раздразливи, се дебелеете и не можете да се концентрирате?

Сето ова може да укажува на проблеми со таа мала жлезда на вратот. Тироидната жлезда, жлезда во облик на пеперутка на вратот, може да има драматично влијание на многу телесни функции. Ако сте жена на возраст над 35 години, шансите да имате пореметување на штитната жлезда се, според некои проценки, повисоки од 30 проценти. Жените се десет пати повеќе склони кон проблеми со тироидната жлезда. Тироидната жлезда се наоѓа под гркланот и произведува тироидни хормони кои, меѓу другото, ја регулираат телесната температура, метаболизмот и отчукувањата на срцето. Работите може да се влошат кога тироидната жлезда е недоволна или преактивна.

Што може да предизвика неактивна тироидна жлезда?

Можеби виновниците се генетиката, автоимуниот напад, бременоста, стресот, недостатокот на хранливи материи, токсините во околината, но експертите се уште не се целосно сигурни. Еве неколку симптоми кои укажуваат дека треба да ја проверите функцијата на тироидната жлезда кај вашиот лекар:

Исцрпени сте

Чувството на исцрпеност може да биде поврзано со голем број состојби, но постои силна поврзаност со хипотироидизам, нарушување што произлегува од производството на премалку тироиден хормон. Ако сте уморни веднаш штом ќе се разбудите, дури и по добар сон, тоа може да значи дека вашата штитна жлезда не работи доволно добро.

Се чувствувате безволно

Чувството на тага и летаргија може да биде поврзано со симптомот на хипотироидизам. Хормоните на штитната жлезда може да има ефект врз нивото на „хормонот на среќата“-серотонин, во мозокот.

Нервозни сте и нетрпеливи

Анксиозноста и „чудните чувства“ може да се поврзат со хипертироидизам, кога тироидната жлезда произведува премногу хормони. Преплавено со хормони, вашето тело може да биде во петта брзина. Ако не можете да се опуштите, вашата штитна жлезда може да биде во „хипер“ режим.

Менструалниот циклус ви се променил

Долг менструален циклус проследен со обилни и болни крвавења, што претходно не бил случај кај вас, најчесто се должи на хипотиреоза, но секако треба да се провери и да не се работи за анемија.А пократки и лесни менструални циклуси, кои од неодамна започнале, се среќава кај хипертиреоза.

Имате висок крвен притисок

Без никаква претходна основа, доколку чувствуваш чести главоболки и видливи пулсации на артериите, треба да помислите на проблем со тироидната жлезда. И хипотиреоза и хипертиреоза се манифестираат со овој клинички симптом.

Вашиот телесен термостат престанал да работи

Доколку често чувствувате студ и се тресете, треба да помислите на хипотиреоза. Ова настанува бидејќи ви се намалени метаболните процеси во телото, а со тоа и продукцијата на енергија и топлина.На лицата со хипертиреоза постојано им е топло и често профузно се потат.

Сте накачиле повеќе килограми за краток период

Вежбате редовно, се храните како и порано, но сепак ви се зголемува телесната тежина и не само тоа, со никаков тренинг не можете да ја намалите.Се случува при хипотиреоза.Ова е најчестата причина за која луѓето доаѓаат кај својот лекар. Тој ретко гледа на тоа како изолиран симптом, бидејќи може да е резултат од бројни причини. Лекарот ќе ги побара и дополнителните симптоми за хипотиреоза пред да помисли на оваа дијагноза.

Апетитот и вкусот на храната се променети

Зголемениот апетит може да биде знак за хипертироидизам, бидејќи премногу тироиден хормон може да направи да се чувствувате гладни цело време. Вие сте збунети. Ова може да биде предизвикано од недостаток на сон или стареење, но когнитивните функции може да бидат засегнати од лошата функција на тироидната жлезда. Со премногу тироидни хормони, може да имате потешкотии да се концентрирате, а премалку предизвикува заборав и општи „дупки“ во меморијата. Жените често погрешно го припишуваат ова на менопаузата.

Го изгубивте интересот за секс

Мала или никаква желба за секс може да биде резултат на нарушување на тироидната жлезда. Премалку тироиден хормон може да влијае на ниското либидо, но кумулативното влијание на другите симптоми на хипотироидата – зголемување на телесната тежина, недостаток на енергија, болки во телото – исто така играат голема улога.

Вие сте  вознемирени

Тоа чувство на трепет што го имате може да биде срцебиење. Може да се чувствувате како вашето срце да прескокнува отчукувања или да чука премногу брзо и премногу силно. Го чувствувате во градите или кога допирате пулсни точки во грлото или вратот. Палпитациите може да бидат знак за хипертироидизам.

Сува кожа

Сувата, лушпеста кожа може да биде знак за хипотироидизам. Промените во текстурата и изгледот на кожата се поврзани со побавен метаболизам, што може да го намали потењето. Кожата со недоволна влажност брзо станува сува. Исто така, ноктите стануваат кршливи и нерамни.Косата е потенка и опаѓа.Сува, кршлива коса која се расцепува или паѓа може да биде знак за хипотироидизам. Премалку хормон го нарушува циклусот на раст на косата и ги става фоликулите во мирување. Ова може да предизвика губење на косата по целото тело. Претераната тироидна жлезда исто така лошо влијае на влакнестата, но само на косата.

Работата на дебелото црево е непредвидлива

Луѓето со хипотироидизам понекогаш се жалат на запек. Нарушувањето на производството на хормони ќе предизвика забавување на варењето. Тоа е еден од трите најчести симптоми на хипотироидизам. Од друга страна, прекумерното производство на тироидни хормони може да предизвика дијареа или почеста столица.

Засипнати сте и имате чудно чувство во вратот

Промените во гласот или чувството на грутка во грлото се поврзани со нарушување на тироидната жлезда. Добро погледнете го вратот за да видите дали има знаци на отекување на тироидната жлезда. Со помош на рачно огледало, погледнете го грлото додека голтате вода. Побарајте какви било грутки или испакнатини во областа на тироидната жлезда, која е под гркланот. Ако видите нешто сомнително, посетете лекар.

Нарушен сон

Дали се чувствувате поспано цело време? Може да биде хипотироидизам. Мрзелива тироидна жлезда ги успорува телесните функции. Не можете да заспиете? Може да биде хипертироидизам. Преоптоварената тироидна жлезда предизвикува вознемиреност и забрзан пулс, што го отежнува спиењето. 

Не можете да забремените 

Ако долго време се обидувате да забремените без успех, пресуден фактор може да биде хиперактивната или недоволната тироидна жлезда. Двете состојби влијаат на овулацијата, што ја нарушува плодноста. 

Висок холестерол

Високите нивоа на лош холестерол кои не реагирале на диета, вежбање или лекови се поврзани со хипотироидизам. Зголеменото ниво на лошиот холестерол може да биде предизвикано од недоволна тироидна жлезда и е причина за загриженост. Нетретираниот хипотироидизам може да доведе до проблеми со срцето, вклучително и зголемено срце и срцев удар.

Кој е следен чекор?

Доколку имате некој од симптомите својствени за хипотиреоза или хипертиреоза не можете да кажете дека ја имате дијагнозата. Прво треба да се провери дали можеби тие се резултат на некоја друга претходно постоечка болест или се резултат на лекови, на нов животен стил и нови навики. За да се посомневате дека можеби се работи за проблем, треба да имаш повеќе од симптомите во комбинација и да си тесно поврзана со причините кои би довеле да се развијат промените на тироидеата. Затоа треба да се консултирате со својот лекар и подетално опишете симптомите кои ги чувствувате или ги имате подолг период.

Направете преглед на тироидната жлезда. Колку и да имате од симптомите, додека клинички и лабораториски не се потврди, ни лекарот не може со сигурност да ви постави дијагноза. Побарај да се одреди нивото на TSH и нивоата на слободен Т3 и слободен Т4 хормони во крвта. Со тоа навреме ќе ти се одреди терапија.

Редовно и континуирано земајте терапијата. Терапијата го надоместува тоа што фали или го супримира тоа што е во вишок. За кратко време ќе почувствувате подобрување и ќе ви се врати енергијата. Брзо ќе намалите во тежина, ќе го подобрите вашиот сон и способноста за бистро и позитивно размислување. Резултатите ќе бидат одлични само ако не правите отстапки.

https://era.mk

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*