Жените во 50-те и потребата од минерал селен

Во своите 50-ти, жените се соочуваат со промени во нивниот хормонален статус, влегуваат во менопауза и се соочуваат со одредени симптоми, од кои некои можат да бидат непријатни. Затоа е важно да се внимава на исхраната и здравјето, како за долговечност, така и за убавина.

Главните непријатели на вашето здравје, витките линии и младоста се секако шеќерот, рафинираната храна, намалената физичка активност и стресот. Исто така, важно е да имате разновидна исхрана која е богата со сите потребни витамини и минерали, а еден е особено важен на оваа возраст – СЕЛЕН.

Селенот е моќен антиоксиданс, го забавува стареењето на телото, ги неутрализира слободните радикали и поволно делува на состојбата на косата и кожата. Тоа помага да се намали ризикот од хормонални нарушувања, па селенот е многу важен за жените кои влегуваат во менопауза. Поради своите антиоксидантни својства, го зајакнува имунолошкиот систем и го забавува надворешното и внатрешното стареење. Го поддржува здравјето на срцето и крвните садови. Поволно делува на нервниот систем и го надминува стресот. Учествува во апсорпцијата на одредени витамини.

Нивото на селен треба да се провери лабораториски, но има и симптоми кои укажуваат дека страдаме од недостаток:

  • Постојано чувство на слабост и замор
  • Хормонални и кардиоваскуларни проблеми без очигледни причини
  • Кожата, косата, ноктите се влошуваат
  • Промена на бојата на ноктите

Истите симптоми можат да имаат илјадници причини. Поради оваа причина, подобро е да се консултирате со вашиот лекар и никогаш да не земате додатоци самостојно, бидејќи премногу селен може да биде опасно.

Која храна содржи селен?

Вклучете во вашата исхрана: риба и морски плодови, ф’стаци, печурки, јајца, пченични и овесни трици, кокос, семки од сончоглед и јаткасти плодови, масти, сирење, лук. Храна која ја попречува апсорпцијата на селен се: слатки, колачи, газирани пијалоци. Ако јадете околу 50 гр печурки или 70 гр кокос или еден до два бразилски ореви дневно, ќе имате доволно ниво на селен во вашето тело.

https://era.mk

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*