Лошиот брак може да ве разболи, а здравото партнерство го зајакнува имунитетот!

Истражувањата покажуваат дека силното партнерство може да ни помогне да избегнеме болести, да усвоиме поздрави навики, па дури и да живееме подолго. Од друга страна, проблематичните врски создаваат стрес и го ослабуваат имунитетот.

Толку многу фактори влијаат на нашето здравје, без разлика дали тоа е однесувањето што го покажуваме еден кон друг или навиките што ги пренесуваме еден на друг – вели психологот д-р Маријан Тројани, коавтор на „Спонтан оптимизам“.

Без оглед на тоа дали се состанувате случајно, сериозно или веќе сте во брак, имајте на ум дека вашата романтична врска може да влијае на вашиот ум и тело.

Зголемување на телесната тежина – иако не секогаш

Вообичаено е верувањето дека паровите се „опуштаат“ откако ќе се здружат и ќе живеат заедно. Луѓето генерално добиваат тежина во врските и губат тежина кога врската ќе заврши, покажува истражувањето.

Но, Тројани доста често го гледала во пракса  спротивното.

Среќниот пар ќе најде мотив да го зачува своето здравје – партнерите ќе одат заедно во теретана, ќе си поставуваат цели и ќе се чувствуваат одговорни еден кон друг – вели психологот.

Кога паровите ги зголемуваат  килограми, додава таа, тоа може да биде симптом на конфликт наместо релаксација.

– Незадоволството во врската може да доведе до пасивно-агресивно однесување во исхраната и проблеми со спиењето, што ќе доведе до зголемување на телесната тежина – вели таа.

Интимни односи

Се чини дека редовната физичка интимност го намалува стресот и ја зголемува благосостојбата. Едно истражување, објавено во 2009 година во Журналот за сексуална медицина, покажа дека луѓето кои имаат чест секс се ментално поздрави и со поголема веројатност да пријават поголемо задоволство од нивната врска и животот воопшто.

Сексот, сепак, е само еден аспект од врската. И однесувањето на вашиот партнер надвор од спалната соба исто толку лесно може да ви го испрати нивото на стрес до небо. Докажано е дека родителските расправии, па дури и едноставните прашања како кој ги извршува домашните работи, значително го зголемуваат нивото на стрес.

Физички контакт

Сексот не е единствениот вид на физички контакт кој може да го намали стресот и да го подобри здравјето. Во студија од 2004 година на 38 парови, научниците од Универзитетот во Северна Каролина откриле дека и мажите и жените имаат повисоки нивоа на окситоцин во крвта – хормон за кој се верува дека помага при стресот и го подобрува расположението – после прегратка. Жените имале и понизок крвен притисок по прегратката и пониски нивоа на хормонот на стрес кортизол.

Ваквото грижливо однесување кое се рефлектира преку нежни контакти како допирање на раката, држење за раце, триење по рамо е многу важно. Потребни се само неколку секунди контакт за да се стимулираат овие хормони и да се помогне да се надминат стресот и анксиозноста – вели Тројани.

Проблеми со спиењето

Спиењето покрај некој што го сакате и на кого му верувате може да ви помогне целосно да се опуштите и да го прифатите спиењето. Голем исклучок од ова правило е, се разбира, ако вашиот партнер ве држи будни ноќе – на пример, со ‘рчење или вртење во кревет.
Врските исто така можат да влијаат на спиењето на помалку директни начини. Истражувањата покажуваат дека несигурноста или конфликтот во врската се поврзани со послаб сон – и да ги влоши работите, проблемите со спиењето може да ги влошат проблемите во врската, создавајќи маѓепсан круг.

Анксиозност

Тешкотиите во врската можат да стават секого на работ, но во некои случаи, тие всушност можат да придонесат за целосен развој на анксиозност. Неколку студии открија врска помеѓу брачните проблеми и зголемениот ризик од дијагнози како што се генерализирано анксиозно растројство и социјално анксиозно растројство.
Овие врски тешко можат да се разоткријат, имајќи предвид дека се покажало дека анксиозноста создава проблеми во односите (а не само обратно). Некои студии дури покажуваат дека бракот може да заштити од анксиозност. Во студијата на Светската здравствена организација од 2010 година на 35.000 луѓе во 15 земји, оние кои биле во брак – среќно или на друг начин (студијата не прецизираше) – имаа помала веројатност да развијат анксиозност и други ментални нарушувања.

Крвен притисок

Исхраната на една личност, навиките за вежбање и нивото на стрес може да имаат влијание врз крвниот притисок, така што не е изненадувачки што вашата врска – и силата на вашата врска – исто така може да имаат влијание.
Во голема студија од 2008 година, истражувачите од Универзитетот Бригам Јанг открија дека среќно оженетите луѓе имаат тенденција да имаат понизок крвен притисок од нивните самци. Луѓето кои биле во несреќен брак, сепак, имале повисок крвен притисок од самците.

– Да се ​​биде во нездрава врска предизвикува вашето тело да ослободува хормони на стрес, а срцето чука побрзо – вели Тројани и додава дека овие фактори можат да го зголемат крвниот притисок со текот на времето.

Срце

Врската помеѓу партнерскиот однос и кардиоваскуларното здравје оди подалеку од односот на крвниот притисок. Истражувањата постојано покажуваат дека оженетите имаат помал ризик од срцев удар и подобар исход по операцијата на срцето, особено мажите.
Што објаснува оваа шема? Се смета дека стресот и другите основни биолошки фактори (вклучувајќи го и крвниот притисок) се важни, но емоционалната и опиплива поддршка од партнерите веројатно игра улога.
– Грижливото однесување – нежните допири, промислените постапки навистина прават позитивна разлика во закрепнувањето на човекот – вели Тројани.

Преживување после рак

Во неколку студии, хармонични бракови во кои партнерите меѓусебно се поддржуваат се покажа дека ја подобруваат стапката на преживување за рак, особено рак на простата, белите дробови и дебелото црево. Во една голема студија од 2009 година на 3,8 милиони пациенти со рак, 58 отсто од оженетите луѓе живееле 10 години по дијагнозата, во споредба со 52 отсто од никогаш невенчаните, 46 отсто од разведените и 41 отсто од вдовиците и вдовците.
Луѓето кои биле разделени од својот брачен другар поминале најлошо, а само 37 отсто преживеале 10 години. Осаменоста и неочекуваниот стрес поради разделбата може негативно да влијаат на имунитетот, истакнаа авторите на студијата.

Грижа и внимание

Иако понекогаш изгледа досадно, будното око и секојдневната грижа на вашиот партнер – без разлика дали се работи за укажување на загрижувачки симптоми или проверка дали сте го земале лекот – поттикнуваат поздрав начин на живот и поголемо внимание на здравствените проблеми.
– Луѓето во здрави врски навистина се грижат еден за друг, а можеби дури и чувствуваат поголема обврска да се грижат и за себе – вели Тројани.

Извор: telegraf.rs

 

 

 

 

https://era.mk

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*