Calm

Допамин, хормон кој штити од депресија и стрес

Постојат хемикалии во мозокот кои се одговорни за да се чувствуваме добро и среќни, дури и ако ништо посебно не се случува во нашиот живот. Тоа се хормони кои промовираат чувство на задоволство, а еден од нив е и допаминот.
Истражувањата покажуваат дека лачењето на допамин создава пријатно чувство на исчекување на радост, а се произведува преку позитивна, субјективна перцепција на личноста, односно преку различни искуства. На пример, со јадење вкусна храна, пријатен допир или дури и со сеќавање на убави спомени и животни настани.

Кога се намалува нивото на допамин во телото, се зголемува ризикот од депресија, стрес, тага и анксиозност. За среќа, постојат природни, бесплатни и лесни начини за зголемување на лачењето на овој хормон без лекови:

1. Вежбање

Физичката активност е одлична за добро расположение. За време на вежбањето, нивото на серотонин, ендорфин и допамин значително се зголемуваат и прават да се чувствувате добро. Без разлика на видот на активност, секоја од нив ќе предизвика пријатни чувства кај вас. Трчање, шетање во природа, вежбање јога – секоја од овие активности ќе ви донесе среќа.

2. Ставете точка на лошите навики

Пушењето, алкохолот и другите форми на зависност создаваат само илузија на среќа и задоволство и носат страшни последици по физичкото и менталното здравје. Обидете се да се ослободите од овие зависности, бидејќи има многу поубави и здрави работи во животот кои можат да ви донесат радост и мир. Исто така, овие навики негативно влијаат на хормоните на среќата и значително го намалуваат нивото на допамин.

3. Детоксикација

Чистењето на телото од токсини преку исхрана е совршен начин за среќа и здравје. Периодичната детоксикација преку одредена диета ќе го исчисти вашето тело од насобраните токсини. Освен што имаат негативно влијание врз здравјето, токсините можат да го намалат нивото на допамин и да направат да се чувствувате уморни, нерасположени и болни.

4. Потрошувачка на храна која содржи тирозин

Тирозин е една од 20-те амино киселини кои се наоѓаат во протеините и е една од најважните компоненти за производство на допамин. Јадете повеќе бадеми, банани, темно чоколадо и пијте зелен чај. Недостатокот на тирозин, исто така, може да го зголеми ризикот од депресивно расположение и апатија, негативно да влијае на крвниот притисок, да предизвика замор, зголемување на телесната тежина и намалена физичка и ментална активност.

5. Музика

Слушањето на вашата омилена мелодија го стимулира производството на допамин. Додека работите, читате и одмарате – слушајте музика и танцувајте. Добрите вибрации од вашата омилена енергија ќе разбудат добра енергија во вас.

6. Планирање и организација на денот

Обидете се да го организирате и планирате денот што е можно повеќе. Напишете дневник со тековните задачи, забележете што успеавте да направите, како и што треба да одложите за утре. Секој пат кога ќе прекршите задача – вашето ниво на допамин ќе се зголеми.

7. Креативност

Кога сте креативни и правите нешто што ве инспирира – нивото на допамин се ослободува. Пишувајте, правете домашни проекти, пејте, танцувајте…

8. Правете го она што го правите најдобро

Размислете за големите работи што сте ги направиле во животот и бидете горди на себе. Кога ќе ја потврдите вашата вредност и способност, нивото на допамин се ослободува. Визуелизирајте ги вашите успеси во иднина, размислете како ќе ги постигнете вашите цели во иднина и ќе привлечете добри вибрации.

9. Храна која носи среќа

Постојат голем број на намирници кои го зголемуваат нивото на допамин. Конзумирајте ги често, а тоа се куркума, гинко билоба, масло од оригано и храна богата со магнезиум (авокадо, билки, мешунки, јаткасти плодови и семки).

10. Медитација

За медитација ви треба тишина, позитивен став, подлога и малку мир. Со помош на медитација се ослободуваме од вознемирувачките мисли и го зголемуваме нивото на допамин. Медитацијата е еден од најефикасните начини за справување со стресот. По 10 минути медитација на ден, ќе се чувствувате смирени и нивото на допамин ќе ви се зголеми.

извор:odmorimozak

https://era.mk

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*