Во кое време од денот треба да земеме суплементи, а кои не треба да ги комбинираме

Популарноста на фитнес трендовите и поздравиот начин на живот, исто така, придонесе за почесто внесување на суплементи, во отсуство на минерали и витамини од храната и други извори. Причините за употреба можат да бидат различни: неправилна исхрана, недоволна изложеност на сонце или недостаток на сончеви денови во текот на годината, проблеми со варењето, замор и исцрпеност, слаба коса, кожа и нокти, поголема потреба од хранливи материи поради интензивно тренирање и зајакнување на имунитет.

Додатоците во исхраната не се сметаат за лекови, па затоа може да се купат без рецепт. Понудата вклучува: капсули, пастили, таблети, апчиња, мешавини во прав, ампули… Сепак, важно е да се нагласи дека суплементите не ја заменуваат урамнотежената исхрана и не делуваат како терапија, освен кога лекарот ви препише зголемена доза.

Кога се земаат витамини и минерали?

Најдобар одговор на ова прашање, особено во случај на идентификуван недостаток, може да се добие од нутриционист, лекар или фармацевт. Самостојното земање на додатоци во исхраната, особено долго време и во количини поголеми од препорачаните, може да направи повеќе штета отколку корист.

Имено, прекумерното внесување на еден витамин или минерал може да влијае на другиот витамин или минерал. Со други зборови, одредени витамини и минерали комуницираат антагонистички. Дополнително, за да изберете квалитетен додаток во исхраната, чија апсорпциона моќ е голема и употреблива во организмот, треба да обрнете внимание на овие фактори:

 • хемиска форма (органска или неорганска)
 • концентрација на одредени витамини и минерали
 • физичка форма (шумливи таблети, ампули, спреј, капсули…)
 • време на прием (наутро, попладне, навечер, пред спиење)
 • начин на земање (со или без оброк, за време или после оброк, на празен стомак…)
 • кои витамини и минерали треба да се земаат заедно, а која комбинација треба да се избегнува
 • толеранција или нетолеранција на одредени хемиски форми на витамини и минерали (на пр. поради стомакот)

Најчестите групи на луѓе на кои можеби им требаат додатоци во исхраната се:

 • луѓе на (долгорочни) диети за намалување
 • бремени жени и доилки
 • вегани
 • пушачи и алкохоличари
 • луѓе кои не јадат риба
 • луѓе кои долгорочно не јадат добро (со можни додатоци во исхраната, неопходна е промена во навиките во исхраната)
 • жени со тешки менструации
 • професионални спортисти
 • луѓе со одредени медицински состојби кои влијаат на слабата апсорпција или кои имале операции на органите за варење
 • луѓе кои страдаат од алергии или нетолеранција

Симптомите кои може да укажуваат на недостаток на одредени витамини и минерали, а се поставува прашањето кога да се пијат витамини и минерали, се:
мускулни грчеви

 • анемија и замор
 • чести инфекции
 • депресија
 • бавно зараснување на раните
 • слаб апетит
 • кршливи коса и нокти
 • несоница

Сепак, пред да се одлучите за додатоци во исхраната, проверете дали можете да поправите нешто во вашиот животен стил и (не)здравите навики.

Додатоците во исхраната се нарекуваат „додатоци“ со причина, и важно е да ги имате на ум следниве работи:

 • правилна и урамнотежена исхрана во согласност со вашите цели и потреби
 • квалитетен сон и доволно сон
  редовна физичка активност
 • престој на свеж воздух и изложување на блага сончева светлина
 • избегнување на стрес (добра рамнотежа помеѓу сите области од животот)
 • хигиена
 • хидратација (доволно внесување течности)
 • избегнување пушење, алкохол, прекумерно внесување шеќер, сол и преработена храна

Кога е најдобро време за пиење витамини?

Во случај да ви требаат додатоци во исхраната, ќе добиете препорака и кога да пиете витамини и минерали. Затоа се препорачува да ги пиете овие витамини и минерали наутро:

 • витамин Б12 (најдобар во комплекс со други витамини од групата Б)
 • витамин Ц
 • железо

Овие витамини и минерали влијаат на енергијата и се борат со заморот, што е една од причините зошто е добро да се земаат наутро. Во исто време, витаминот Ц ќе помогне во апсорпцијата на железото, кое како додаток во исхраната обично веќе содржи витамин Ц или биофлавоноиди кои исто така ја помагаат неговата апсорпција.

Исто така, железото е идеално за внесување на празен стомак поради подобрата апсорпција. Кога внесувате железо, треба да избегнувате кафе, односно кофеин, кој негативно влијае на неговата апсорпција, како и млечни производи поради калциумот.

Кога земате железо како додаток во исхраната или природно го внесувате преку пијалоци како што се сок од цвекло, аронија или капина, почекајте најмалку еден час откако ќе го земете додатокот на железо со млечен оброк или со внес на кофеин.

Исто така, одговорот на прашањето кое е вистинското време за витамин Ц е – наутро. Работи против замор, но и како антиоксиданс, поддржувајќи го нашиот имунитет. Се раствора во вода и не може да се складира во телото.

Токму затоа големи дози на витамин Ц ќе се излачуваат од телото преку урината во случај да не ни требаат овие дози. Најдобар начин да се добие витамин Ц е преку цитрусно овошје и зеленчук како пиперки.

Понатаму, витамини и минерали кои најдобро се земаат со ручек се:

 • одредени витамини растворливи во масти (витамин Е, витамин А)
 • цинк
 • Витамините растворливи во масти бараат масти за подобра апсорпција, поради што се земаат со оброк. Но, тие имаат и способност да се складираат во организмот, затоа треба да се внимава со ваквите суплементи, особено со витаминот А.

Ако се прашувате кога да пиете витамин Д, витамините и минералите што ги поврзуваме со здравјето на коските најдобро се земаат навечер, имено:

 • витамин Д
 • калциум
 • омега-3 масни киселини
 • магнезиум

Имено, витаминот Д ќе ја зголеми апсорпцијата на калциумот, а добро е и да се зема во комбинација со омега-3 масни киселини. Калциумот влијае на мускулните контракции, а магнезиумот делува како релаксант.

Затоа во случај на недостаток на магнезиум чувствуваме грчеви во мускулите бидејќи без доволно магнезиум не може да се опушти. Покрај во форма на додаток, можно е брзо надополнување на магнезиум и со пиење вода во која е додаден магнезиум, која ја има во продавниците.

Одредени витамини и минерали не смеат да се земаат заедно поради спротивставени ефекти, на пример:

 • железото не треба да се зема во комбинација со калциум, цинк, витамин Е и манган
 • цинкот не треба да се зема во комбинација со бакар, витамин Б9 и железо.

Витамините и минералите кои одат заедно се:

 • витамин Ц и железо
 • витамин Д и калциум
 • магнезиум и калциум
 • витамин Д и омега-3 масни киселини

Колку долго може да се земаат витамини?

Ако се прашувате колку време е дозволено да се земаат витамини, обично има пауза по 3-6 месеци. Ова е особено точно за витамини растворливи во масти (А, Д, Е, К). На пример, во текот на зимските месеци земаме витамин Д поради недоволно изложување на сонце, а во летните месеци правиме пауза.

Ако се прашувате кога да пиете витамин Б и витамин Ц, т.е. дали треба да направите пауза, треба да знаете дека витамини растворливи во вода може да се земаат во текот на целата година. Сепак, имајте на ум дека доколку внесувате доволно од нив преку исхраната, секој вишок се излачува од телото.

Витаминот Ц е доволно достапен во сезоната на свежо овошје и зеленчук, така што дневното внесување на најмалку три порции различен зеленчук и две порции различно овошје треба да обезбеди доволна дневна доза на витамин Ц.

Акцентот е ставен на дневниот внес на овошје и зеленчук, не само поради влакната и антиоксидансите, туку и поради дневната потреба за витамин Ц, кој нашето тело не може да го произведе или складира.

odmorimozak

 

https://era.mk

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*